L's Nutritious Meals/Tutorials

L's Nutritious Meals/Tutorials

5.0
5 employees
19 years in business

About this pro

I conduct tutorials in the comfort of your own home.....To improve customer service 4 years ago I decided to make myself available in my clients homes. The idea of being in a classroom/kitchen just didnt seem practical, many of my clients prefered to have friends and or family members over in a more private setting . Professionally I have been a residential chef/manny for 17 years.

My experience serving my clients has exposed them to specific dietary and culinary choices similar to a visit in a resturant ,,, often I am asked to conduct tutorials ie; cooking demonstrations enhancing my clients ability not only to host/entertain but educate themselves in the comfort of their own home.

I have a deep appreciation and passion for food , how it is prepared and the connection I make with others through a culinary experience. 

Read more about this pro


Credentials

Fontana, CA 92335
Email verified
Phone verified

ReviewsWrite a review



There are no reviews yet


FAQs


What is your typical process for working with a new student?

It starts with a brief phone conversation or a formal interview at a selected venue. I really want to get to know my clients and students ,your expectations and experience is as it pertains to cooking. 

Lessons Before ?

What level of experience ? [ Beginner, Intermediate or

*Experienced ( *Prepares meals daily or occasional but wants to enhance abilities through menu selection and dietary choices due to health , fitness and lifestyle changes


What education and/or training do you have that relates to your work?

I received my formal training and education at the Grand National Hotel Lucerne , Switzerland

Chef consultant / instructor 

Reasearch and Development Chef consultant for television/motion picture production • Commercial resturant menu augmentation specialist


Do you have a standard pricing system for your lessons? If so, please share the details here.

MY RATES ARE RELATIVELY  TAILORED SPECIFICALLY TO MY CLIENTS NEEDS AND ARE COST EFFECTIVE FOR EVERY BUDGET IN MIND.

PER HOURLY  80.00 - 250.00 USD

WEEKLY SESSIONS ( 2-4 PER DAY)

TUTORIAL AND TASTINGS EXPERIENCES FOR GROUPS


Lessons offered